BialaFlota.pl |
||
Nowości Biała Flota |
BialaFlota.pl > Rejs statkiem "Swoboda" w Augustowie 2016-07-16 Rejs statkiem "Swoboda" w AugustowieRelacja z rejsu największym w Polsce pasażerskim statkiem śródlądowym "Swoboda".
Żegluga Augustowska pochwalić się może kilkudziesięcioletnią tradycją białej floty. Pierwsze rejsy zaczęła organizować już w 1953 roku. Obecnie z jej usług korzysta rocznie prawie 100 tys. pasażerów mający do dyspozycji kilka statków z floty armatora. Statki wykonują rejsy na szlaku Kanału Augustowskiego.
Kanał Augustowski powstał jako droga wodna łącząca okrężnie Wisłę z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły. Dzięki niemu omijano pruskie komory celne przy transporcie towarów (np. zboża) do Gdańska. Z dwóch dostępnych tras statkiem "Swoboda" wybraliśmy trzygodzinny rejs do zabytkowej kaplicy i sanktuarium w Studzienicznej. Trasa Studzieniczna określana jest przez armatora także jako Szlak Papieski - od Jana Pawła II, który pływał po szlaku podczas swojej wizyty w Polsce. Po zakupieniu biletów w kasie i wejściu na pokład statek "Swoboda" wyrusza z Portu Augustów i płynie rzeką Nettą. Po drodze mija położone po obu stronach rzeki bulwary Augustowa, aby następnie wpłynąć na jezioro Necko (4 km2).
Płynąc jeziorem Necko statek mija umieszczone na brzegu ośrodki wypoczynkowe (Augustów jest jednym z polskich uzdrowis), plaże z pomostami, muszlę koncertową oraz wyciąg nart wodnych.
Z jeziora Necko statek "Swoboda" wpływa na Rzekę Klonownicę (tzw. Cichą Rzeczkę). Licząca zaledwie kilkaset metrów Rzeka Klonownica określana jest jako najkrótsza rzeka w Polsce. Rzeka łączy jeziora Necko i Białe Augustowskie (4,8 km2). Po drodze mijamy most kolejowy i drogowy nad Klonownicą oraz inny statek Żeglugi Augustowskiej.
Nazwa jeziora Białego Augustowskiego pochodzi od białego ptactwa wodnego dawniej osiadłego na brzegach lub też od bardzo jasnego dna akwenu.
Dziś biel pochodzi od dużej liczby jednostek pływających - motorówek, łódek, kajaków i statków. Nad brzegiem i w pobliżu jeziora znajdują się w hotele, ośrodki wypoczynkowe i pola namiotowe. Z jeziora zobaczyć można m.in. zabytkowy budynek z 1935 roku oficerskiego jachtklubu. Utrzymany jest on w stylu modernistycznym.
Czas na kolejne jezioro. Jezioro Białe łączy jezioro Studzieniczne Śluza Przewięź. Dzięki śluzie katamaran pokonuje różnicę poziomu wód w obu akwenach wynoszącą ponad 80 cm.
Po wpłynięciu na jezioro Studzienicze statek zawija do celu podróży, czyli miejscowości Studzieniczna, malowniczo położonej na półwyspie, miejsca kultu religijnego z wieloma zabytkami sakralnymi.
Była to dawniej wyspa (dziś z lądem połączona jest groblą tworząc półwysep) znana z kaplicy i sanktuarium Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Od kilku stuleci jest to miejsce pielgrzymek.
Po planowej przerwie na półwyspie i wejściu pasażerów z powrotem na statek rusza on w drogę powrotną do portu w Augustowie.
TrasaWybrany przez nas Studzieniczna (Szlak Papieski) ma następujący przebieg:
StatekZbudowany w 2012 roku za ok. 3 mln zł statek "Swoboda" to katamaran o długości 40 metrów i blisko 6 metrów szerokości. Nazwa statku "Swoboda" pochodzi o jednej ze śluz Kanału Augustowskiego i jednego ze stawów koło Augustowa. Dane techniczne statku "Swoboda":
Statek ma dwa pokłady:
CennikCennik za rejsy w sezonie 2016 roku:
RozkładRejsy na trasie Studzieniczna (Trasa Papieska) w sezonie letnim 2016 trwają do 27 września. Odbywają się one 3 razy dziennie - wypłynięcie o 10:00, 13:00 i 16:00.
|