Nowości  Biała Flota    
 


BiałaFlota.pl > Rejs statkiem "Bayern" w Szczecinku

2016-05-26 Rejs statkiem "Bayern" w Szczecinku

Relacja z rejsu drewnianym statkiem "Bayern" w Szczecinku na Pomorzu Zachodnim.

Szczecinek położony na Pomorzu Zachodnim pochwalić się może kilkudziesięcioletnią tradycją białej floty wykonującej rejsy po Jeziorze Trzesiecko, wzdłuż którego leży miasto.

Statek


Statek "Bayern" (grafika: BiałaFlota (C))

Drewniany statek "Bayern", na którym płynęliśmy, zakupiony został 10 lat temu w Niemczech i przetransportowany do Szczecinka na naczepie samochodowej. Od dekady kursuje regularnie jako Szczecinecki Tramwaj Wodny - służy zatem jako komunikcja miejska dla mieszkańców jak i też jest atrakcją dla turystów.


Wnętrze statku "Bayern" (grafika: BiałaFlota (C))

Bardzo szybko, bo już w drugim roku pływania, Szczecinecki Tramwaj Wodny zdobył pierwszą nagrodę w województwie zachodniopomorskim w konkursie na "Turystyczny Produkt Roku" zorganizowany został przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

Zbudowany w 1923 roku statek niewątpliwie nawiązuje do tradycji okresu międzywojennego, kiedy to ówczesny Neustettin stał się znanym i popularnym ośrodkiem turystycznym.

Dane techniczne statku "Bayern":

 • liczba pasażerów: do 54 osób
 • liczba pokładów: 1
 • rok budowy: 1923
 • miejsce budowy: Stocznia Rambeck
 • długość: 18,5 m
 • szerokość: 3,8 m
 • wysokość: 1,5 m
 • zanurzenie: 0,8 m
 • wyporność: 26,5 t
 • napęd: silnik spalinowy Deutz-MWM-Mannheim typ D916-8 o mocy 57 kW
 • spalanie: 4 litry oleju napędowego na godzinę

Rejs

Rejs odbywa się wokół wydłużonego polodowcowego jeziora Trzesiecko. Rozpoczyna się na pomoście przystanku Zamek, na ul. Bohaterów Stalingradu w centrum miasta. Znajduje się on około 100 m od Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku oraz 100 m od bezpłatnego parkingu, na którym można zostawić bezpłatnie auto. Dojazd do przystanku jest dobrze oznaczony w mieście tabliczkami "Tramwaj wodny".


Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku widziany z pierwszego przystanku (grafika: BiałaFlota (C))

Dziś w odnowionym Zamku znajduje się centrum konferencyjno-szkoleniowe, pub, hotel i restauracja z widokiem na jezioro.


Przystań przy Zamku (grafika: BiałaFlota (C))

Następnie trasa statku biegnie wzdłuż brzegu nad którym znajduje się zabytkowy Park Miejski z przełomu XIX i XX wieku. Parki ciągnie się on wzdłuż całej jednej strony akwenu.


Przystań jachtowa, hotel i resturacja "Jolka" (grafika: BiałaFlota (C))

Po drodze można zobaczyć stylowe pomosty, przystań jachtową z hotelem i restauracją "Jolka" (przystanek), dalej zaś hotel Viki.

Na jeziorze znajdują się niezwykle wyglądające pływające aeratory. Obracający się dzięki wiatrowi aerator służy do natleniania, mieszania i poprzez to oczyszczania wody jeziora.


Pływający aerator (grafika: BiałaFlota (C))

Po dotarciu do końca jeziora, gdzie znajduje się dzielnica Trzesieka, statek zawraca płynąc wzdłuż drugiego zalesionego i raczej niezamieszkałego brzegu jeziora. Statek dociera do Mysiej Wyspy.


Mysia Wyspa (grafika: BiałaFlota.pl (C))

Mysia Wyspa to mała wyspa połączona z lądem groblą. Jeszcze przez 2 wojną światową była ulubionym miejscem rozrywki i wypoczynku. Znajdował się na niej kompleks restauracyjny zdolny pomieścić aż 1 200 gości, którzy na wyspę docierali - tak jak my teraz - statkami białej floty.


Dziś na Mysiej Wyspie znajduje się plaża, kapielisko, bar z ogniskiem oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego (grafika: BiałaFlota.pl (C))

Do pomostów Mysiej Wyspy oprócz statków przybijają także żaglówki, motorówki i mniejsze jednostki. Jest nawet taksówka wodna.

Wyspę można dokładniej oglądnąć na nogach - statek bowiem robi na niej 20 minut przerwy. Po przerwie załoga statku dzownem oznajmia koniec postoju. Ruszamy dalej.

Docieramy do drugiego końca jeziora, gdzie na nadjeziornym wzgórzu kryjącym wczesnośredniowieczne grodzisko, znajduje się Wieża Bismarcka. Budowla powstała w 1911 roku wyłącznie po to, aby w kolejne urodziny "żelaznego" kanclerza Niemiec rozpalać po zmroku obrzymi ogień na jej szczycie.


Osiemnastometrowa Wieża Bismarcka (grafika: BiałaFlota (C))

Po odbiciu od pomostu statek płynie dalej i osiąga wyciąg nart wodnych. Ten ukończony w 2008 roku obiekt jest najdłuższym wyciągiem w Europie. Pętla ciągnąca narciarzy wodnych ma aż 1 100 m długości.

Z wody widać wybudowany w 2009 roku hangar przeznaczony dla 2 statków białej floty w Szczecinku. W środku hangaru znajdują się pirsy dla obu jednostek. W sezonie żeglugowym szczecineckie statki zawijają do tego hangaru na noc, po sezonie (zimą) zaś przebywają w nim na stałe. Obie jednostki należą do Komunikacji Miejskiej w Szczecinku, która jest ich armatorem.


Od prawej strony widać hangar statków, potem plażę miejską, wyciąg nart wodnych, 78 metrową wieżę neogotyckiego kościoła i zamek (grafika: BiałaFlota (C))

Statek dociera do przystaneku Zamek, początkowego i zarazem końcowego trasy rejsu. Rejs trwa 1 godzinę.


Koniec podróży (grafika: BiałaFlota (C))

Cennik

Cennik za rejsy w sezonie 2016 roku:

Typ biletu Cena
Bilet jednorazowy normalny 12 zł
Bilet jednorazowy ulgowy 6 zł
Bilet rodzinny (rodzice + 1 dziecko) 20 zł
Bilet rodzinny (rodzice + 2 dzieci) 23 zł
Bilet rodzinny (rodzice + 3 i więcej dzieci) 26 zł

Rozkład

Rejsy w sezonie letnim 2016 trwają od 1 maja do 4 września z przerwą od 13 do 17 czerwca. Odbywają się one 5 razy dziennie - wypłynięcie o 12:00, 13:30, 15:00, 16:30 i 18:00.

BiałaFlota.pl na serwisach społecznościowych: