Nowości  Biała Flota    
 


Biała flota > Pierwszy tramwaj wodny w Koninie niemal gotowy

2015-07-15 Pierwszy tramwaj wodny w Koninie niemal gotowy

Powstający w konińskim PKS-ie pierwszy tramwaj wodny oddany ma być gotowy za około 3 tygodnie.


Tramwaj wodny (grafika: UM Konin)

"Pomysł zrodził się w głowie radnego Kazimierza Lipińskiego. I tak oto od fazy bardzo luźnych rozmów przeszliśmy do czynów. W porozumieniu z PKS ustaliliśmy, że hala spółki - oprócz dokonywanych tu napraw i remontów - może zostać wykorzystana w celach produkcyjnych. Dziś zostały nam jedynie prace kosmetyczne - zainstalowanie foteli, szyb, osprzętu marynistycznego. Cieszę się niezmiernie, bo jest duża szansa, że nasze przedsiębiorstwo będzie jednym z głównych producentów tego typu tramwajów wodnych." - powiedział Józef Nowicki, prezydent Konina.

Pierwszy jednostka Konińskiego Tramwaju Wodnego "Pociejewo" to katamaran mający prawie 13,5 metra długości, 3,5 metra szerokości i 3,3 metra wysokości. Kadłuby zostały wykonane z aluminium, co powoduje że jest to jednostka lekka ważąca maksymalnie 2,5 tony przy wyporności 6,5 tony. Oznacza to spory zapas, a zatem niemożność dużego przechyłu.


PKS Konin w planach ma budowę 2 kolejnych jednostek dla Konina oraz budowę tramwajów wodnych dla innych zamawiających (grafika: UM Konin)

Tramwaj wykonywać będzie rejsy z maksymalną prędkością około 15 km/h. Napędzany jest silnikiem zaburotowym o mocy 50 KM i pomieścić może 12 pasażerów i 2 członków załogi. Na pokładzie oprócz miejsc siedzących znajduje się także bufet i toaleta.

Docelowo tramwaj ma pływać po Warcie na trasie między Budynkiem Usług Publicznych na Bulwarze w Koninie, w którym znajdować się będzie między innymi kapitanat, a pomostem przy amfiteatrze i dalej aż do przystani w Gosławicach.

Tramwaj wodny będzie mógł wykonywać rejsy także zimną, zanim lód skuje rzekę, będzie bowiem ogrzewany.

Biała flota na serwisach społecznościowych: